שוב שינויים באיביי - עגלת קניות, עמלות והקפאת תשלומים

בתאריך .

איביי עומדת להכריז היום (15/3/2011) על שינויים גדולים, שעומדים להשפיע על מוכרים רבים באיביי.

ההכרזה הקרובה היא הסנונית הראשונה בהודעות למוכרים באיביי שיגיעו במהלך שנת 2011.

המטרה של איביי בשינויים הקרובים היא יצירת "חווית קנייה" חדשה ומעודכנת, ובמקביל - העלאת רמת הבטיחות בעסקאות באיביי.

השאלה היא מי ישלם את המחיר?


שינויים קרובים למוכרים באיביי: מבנה עמלות חדש

המוכרים באיביי חוו כבר לא מעט שינויים בשנים האחרונות במערכת איביי, וחלק גדול מהשינויים גרמו לתסכול אצל חלק מהמוכרים באתר, בעיקר בנושא העמלות שהמוכרים משלמים לאיביי.

המוכרים באיביי משלמים 2 סוגים של עמלות:

עמלת פרסום למוצר (Insertion Fee) - סכום כסף נמוך שעולה לפרסם מוצר למכירה באיביי, בפורמט של מכירה פומבית או BUY IT NOW.

עמלת מכירה (Final Value Fee או FVF) - סכום כסף שנע בין 8% ל-12% מהמחיר שבו נמכר המוצר (תלוי בקטגוריה), לא כולל עלות המשלוח.

מבנה העמלות באיביי גרם לחלק גדול מהמוכרים לפרסם מוצרים למכירה במחיר מוצר נמוך, עם תוספת תשלום גבוהה על המשלוח, וכך לצמצם את עמלות המכירה (FVF) שצריך לשלם לאיביי.

בצעד מפתיע, ועל מנת לצמצם את התופעה - איביי עומדת להכריז על מבנה עמלות חדש, שבו היא תגבה עמלת מכירה (Final Value Fee) על כל מחיר העסקה, כולל מחיר המשלוח...

המהלך נועד להגדיל את כמות המוצרים שיפורסמו למכירה באיביי עם משלוח חינם ללקוח.


הנחות בעמלות מכירה למוכרים בעלי חנות

במקביל לשינוי מבנה עמלות המכירה, איביי החליטה להוריד את אחוז העמלה לחשבונות שבבעלותם חנות באיביי eBay Store על כל המכירות בפורמט FIXED PRICE ו-AUCTION.

עמלות פרסום המוצר באיביי (Insertion Fees) ישארו כפי שהן כיום.


שינויים לקונים באיביי: עגלת קניות חדשה ותשלום מאוחד

גם הקונים באיביי עומדים לחוות שינויים באתר, ואיביי עומדת להשיק "עגלת קניות" חדשה ולהחליף את הכפתור Buy It Now לכפתור Add To Cart.

העגלה החדשה תעניק "חווית קניות" שונה באיביי, ותאפשר לקונים להוסיף מוצרים שונים ממוכרים שונים לרכישה אחת.

עגלת הקניות החדשה תתמוך בהוספת מוצרים שמפורסמים בפורמטי מכירה שונים (מכירות פומביות או מכירות קנה עכשיו BUY IT NOW) לתהליך צ'ק אאוט אחד, אבל באופן די צפוי, בשלב זה העגלה החדשה תאפשר תשלום מאוחד על כל המוצרים - למשלמים בפייפאל בלבד...

עגלת הקניות החדשה אמנם תתמוך באפשרויות תשלום נוספות פרט לפייפאל, אך קונים שירצו לשלם על המוצרים באיביי באמצעי תשלום שאינו פייפאל - יופנו לאתר המתאים לצורת התשלום שבחרו, בנפרד משאר המוצרים שנמצאים בעגלת הקניות שלהם באיביי.

בהמשך השנה, עגלת הקניות החדשה אמורה לאפשר תשלום מאוחד גם באמצעות ProPay, Money Bookers, וכרטיסי אשראי, רק בתנאי שכל המוכרים מקבלים את אותה צורת תשלום.


לא שילמת? לא קנית! איביי מגינה גם על המוכרים

שינוי חשוב נוסף בעגלת הקניות החדשה באיביי מיועד להגן על המוכרים מפני קונים שלא משלמים על המוצרים שקנו.

עגלת הקניות החדשה תאפשר להוסיף מוצרים בפורמט BUY IT NOW, אך דף המכירה באיביי ישאר "פתוח" לקונים נוספים, עד השלמת הקנייה והתשלום המלא על המוצר ע"י הקונה.מדיניות חדשה באיביי: עיכוב תשלומים למוכרים

איביי מנסה באופן עקבי לשמור על סביבת מסחר הוגנת, ולעיתים יוצאת מגדרה כדי להבטיח לקונים תמורה מלאה לכספם.

המגמה של הגנה על הקונים באיביי תפסה תאוצה בשנה האחרונה עם השקת התוכנית להגנת הקונים באיביי eBay Buyer Protection.

המשך המהלך יבוא לידי ביטוי במדיניות החדשה של איביי לעיכוב תשלומים למוכרים באיביי.

ההגבלות החדשות יהיו הקפאה אוטומטית של תשלומים למוכרים שהוגבלו במהלך 3 החודשים הראשונים מהמכירה הראשונה שלהם באיביי, או במהלך 25 המכירות הראשונות.

הקפאת תשלום אוטומטית צפוייה גם למוכרים חדשים באיביי אחרי מכירות בסכום כולל של - 250$, או למוכרים שהחשבון שלהם נמצא מתחת לסטנדרטים של איביי.

חשוב להזכיר ששהגבלות החדשות באיביי לא צפויות להשפיע על מוכרים בדרגת TOP RATED SELLER או על מוכרים שהחשבונות שלהם נמצאים במצב תקין מבחינת איביי.


תשלום מוקפא באיביי - מתי נראה את הכסף?

מדיניות הקפאת התשלומים החדשה של איביי תאפשר לקבל את הכסף לחשבון בפייפאל רק כ-3 ימים אחרי הזנת מספר המעקב למשלוח (Tracking Number) במערכת איביי.

במידה והמוכר לא יעדכן באיביי את מספר המעקב למשלוח, הכסף ישתחרר רק 7 ימים אחרי המועד שבו המוצר אמור להגיע ללקוח, על פי שיטת המשלוח שנבחרה למוצר באיביי.

בכל מקרה - התשלום בפייפאל ישתחרר ויהיה זמין לכל מוכר בתוך 21 יום ממועד התשלום על המוצר.


נקודות אור למוכרים באיביי: ליסטינגים חינם והנחה בעמלות

החל מתאריך 19 באפריל, מוכרים באיביי שאין בבעלותם חנות באיביי eBay Store יקבלו אפשרות לפרסם עד 50 מוצרים בכל חודש למכירה פומבית - בחינם, בלי קשר למחיר ההתחלתי של המוצר!

המוכרים יוכלו גם להוסיף לכל מכירה פומבית מחיר BUY IT NOW ללא תוספת תשלום.

המצב באיביי כיום, הוא שכל מוכר ללא חנות יכול לפרסם עד 100 מכירות פומביות בחודש בחינם, בתנאי שהמחיר ההתחלתי למוצר הוא עד 0.99$ והאפשרות להוסיף מחיר "קנה עכשיו" למכירה פומבית כרוכה בתשלום נוסף.

מהלך נוסף לטובת מוכרים באיביי ללא חנות הוא הורדת עמלת המכירה FVF למכירות בפורמט Buy It Now.


שינויים נוספים

בהמשך שנת 2011 איביי מבטיחה לפרסם מערכת חדשה למוכרים, שאמורה לעזור להם לקדם מוצרים נוספים שלהם בכל מכירה, ובעקבות השינויים הקרובים איביי תפרסם WEBINAR בנושא ותפעיל פורום מיוחד שידון בשינויים הקרובים.