מאמרים

הונאות באיביי - כיצד נשמור על חשבון בטוח?

altאתר איביי בשיתוף עם חברת פייפאל, עושים כל שביכולתם כדי לוודא שקניות ומכירות באיביי יהיו בטוחות ככל האפשר, וסביבת המסחר באיביי תהיה אמינה ומאובטחת.

 

יחד עם זאת, איביי ופייפאל לא יכולים למנוע 100% מההונאות באתר, וחשוב לדעת איך להתגונן מפני הונאות אלה.


הונאה באיביי יכולה להיות הונאה פשוטה של פרסום מוצר שלא נמצא בבעלות המוכר, או הונאה מתוחכמת שכוללות וירוסים ו-"תוכנות מזיקות" שמותקנות על המחשב של המשתמש באמצעות מיילים מזוייפים...

 

אי מיילים כנקודת תורפה

אנחנו מקבלים כל הזמן הודעות שונות מאיביי כמו הודעה על מוצר שזכינו בו, או הודעה חדשה שקיבלנו ממוכר או קונה באיביי, והודעות אלה מגיעות באופן שוטף לכתובת האי-מייל שלנו ולפעמים גם לתיבת ההודעות הפנימית באיביי eBay.

מצב זה שבו אנחנו מקבלים מיילים מאתר איביי או פייפאל עלול להיות מנוצל לרעה ע"י "האקרים" וגורמים עוינים, שרוצים להשיג פרטים על החשבון שלנו כדי לנצל אותו לרעה.

זיהוי של הודעות אי מייל חשודות הוא יחסית קל ופשוט, וחשוב להקדיש תשומת לב לכמה מאפיינים של "מיילים חשודים", ולפרטים הבאים:

•    פנייה בשם כללי – מייל הונאה יפתח תמיד בפנייה "כללית", שיכולה להתאים לכל מי שקורא את המייל, כמו: Dear eBay member, או Dear PayPal account holder.
מייל אמיתי מאיביי או פייפאל יפתח תמיד, בפנייה אישית, עם השם המלא שלנו, בראש הדף.

•    מייל "הזדמנות בלתי חוזרת" – מייל שמציג לנו לכאורה הזדמנות לקנות או למכור מוצר באיביי, או הצעה שקשה לסרב לה...

בגוף המייל יוצג קישור, שכביכול יוביל לדף ה"הזדמנות" ויאפשר את השלמת העסקה הפיקטיבית... 

בשום אופן אסור ללחוץ על קישורים בגוף האי-מייל ויש למחוק את המייל מיד! לדוגמא:•    מייל "הפחדה" – מייל שמציג לנו מצב שבו אנחנו עומדים לכאורה בפני איום של קונה או מוכר באיביי, שמזהיר אותנו מפני פעולות שהוא ינקוט, כנגד החשבון שלנו באיביי או בפייפאל, אם לא נטפל מיד בבעיה שיש לנו איתו... בגוף המייל יוצג קישור שכביכול יוביל לדף שיאפשר "פתרון" לבעיה המוצגת, ויאפשר את הסרת האיום הפיקטיבי מעל החשבון שלנו באיביי או בפייפאל.

בשום אופן אסור ללחוץ על קישורים בגוף האי-מייל ויש למחוק את המייל מיד. לדוגמא:

alt

לפעמים אפשר לקבל מייל הפחדה ממישהו שמתחזה לפייפאל.

מיילים אלה, נועדו להניע אותנו ללחוץ על קישורים בגוף ההודעה, שיובילו אותנו לדפים "דמויי" דף הבית של איביי או פייפאל, ויבקשו מאיתנו את שם המשתמש והסיסמא שלנו, כדי להמשיך לשלבים הבאים.

***בשום אופן אסור ללחוץ על הקישורים! יש למחוק את המייל מיד!***

כפי שאפשר לראות בדוגמה הבאה:

alt

זיהוי הודעות אמיתיות מאיביי ופייפאל

חשוב לזכור, שהודעות אמיתיות שנקבל ממשתמשי איביי שונים, קונים או מוכרים, יופיעו במערכת ההודעות הפנימית באיביי My Messages, או באתר פייפאל עצמו, וחשוב להגיב להודעות מתוך מערכת איביי בלבד.

כאמצעי זהירות, מומלץ למחוק כל מייל שמודיע לנו על הודעה חדשה שקיבלנו באיביי ולהכנס באופן עצמאי לתוך מערכת הניהול שלנו באיביי My eBay, ולענות להודעות מתוך מערכת ההודעות באיביי My Messages.


חשוב לזכור, שפייפאל ואיביי eBay, מנסות להגן על הקונים והמוכרים, ובד"כ כאשר מתגלה הונאה באיביי או בפייפאל הן דואגות להחזיר "כסף אבוד" לקונים שלא קיבלו מוצר, או להחזיר חשבון מוכר למוכרים באיביי, שנגרם להם נזק לחשבון.

 

שמירה על שם משתמש וסיסמא

הבסיס לשמירה על חשבונות איביי eBay ו-פייפאל PayPal שלנו מתחיל בשמירה על שם המשתמש והסיסמא.

במידה ושם המשתמש והסיסמא שלנו באיביי או בפייפאל יהיו בידי "גורם עוין", החשבונות שלנו חשופים לפעולות שעלולות לגרום נזק כבד ועוגמת נפש לבעל החשבון.

מומלץ בכל מקרה, שהסיסמאות לאיביי ולפייפאל יהיו שונות זו מזו, כדי להבטיח שבמידה וחשבון אחד נחשף – החשבון השני ישאר בטוח.

בשום אופן ובשום שלב אסור להקליד את שם המשתמש והסיסמא שלנו באיביי או בפייפאל, פרט לכניסה עצמאית לדף הבית של כל אחד מהאתרים, ע"י הקלדת הכתובות: www.ebay.com  או www.paypal.com, בשורת הכתובת בדפדפן שלנו.


הונאות במכירות באיביי
פרט לגניבת שם המשתמש והסיסמא באיביי או בפייפאל, קיימים עוד מספר סוגי הונאות במכירות באיביי, שכדאי להכיר, וחשוב להמנע מהם.

הונאות אלה קשורות בעיקר למוצרים שאותם מפרסמים המוכרים, ולאופן שבו הם מפרסמים את המכירה שלהם באיביי:

•    פרסום מוצר פיקטיבי/מזוייף באיביי
•    אי משלוח מוצר/ משלוח מוצר שונה
•    Too Good to Be True...
•    בידים פיקטיביים ל"הרצת" מכירה באיביי

בכל מקרה, לפני ביצוע עסקה באיביי, אחת הדרכים היעילות להבטיח חווית קנייה טובה ולהמנע מהונאה, היא לבדוק את כמות הפידבקים וה-DSR של המוכר, ותק המוכר, ומוצרים אחרים של המוכר העומדים למכירה.

התרשמות מוקדמת, ממקצועיות המוכר, לפני ביצוע קנייה מיידית Buy It Now, או הצעה לקנייה במכירה פומבית Bid, מעלה באופן ניכר, את הסיכוי לקבל שירות מקצועי ואמין מהמוכר באיביי.